آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » چهره های ورزشی » بیوک جدی‌کار ؛ اولین لژیونر تاریخ فوتبال ایران با ۱۴۳ گل زده
4344 بازدید

بیوک جدی‌کار ؛ اولین لژیونر تاریخ فوتبال ایران با ۱۴۳ گل زده

بیوک جدی‌کار

(۱۵ آذر ۱۳۱۱، تبریز ـ ۲۷ آذر ۱۳۹۲، تهران)

اولین لژیونر تاریخ فوتبال ایران با ۱۴۳ گل زده

بیوک جدی‌کار

بیوک جدی‌کار در سال ۱۳۱۱ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. از سن ۹ سالگی که مسابقه فوتبال را دید، عاشق این ورزش شد و در مدت کوتاهی به باشگاه تهران جوان رفت و مدت ۲ سال به‌عنوان دروازه‌بان تمرینات خود را با جدیت انجام داد تا اینکه با تأسیس تیم تور توسط علی دانایی، به آن تیم پیوست و چون با پای چپ شوتهای قدرتی می‌زد، در خط حمله تمریناتش را ادامه داد.

با شکست تیم شاهین، تیم منتخب تهران (بعدها تیم ملی نام گرفت) از وی دعوت نمود و بدین ترتیب بیوک ۱۷ ساله به عضویت تیم ملی درآمد.

در اولین بازی ملی که مقابل تیم افغانستان انجام داد، تشویق همگان را برانگیخت و از آن پس چهره وی در دنیای ورزش شناخته شد.

جدی کار در طول حیات خود در تیم‌های مختلفی حضور داشت که از آن میان می‌توان به تیم‌های تور، تهران جوان، تاج، و ویکتوریا کلوپ برلین در آلمان اشاره کرد.

وی با ۱۵ سال بازی در تیم ملی، تعداد ۱۴۳ گل ملی و باشگاهی به ثمر رساند و چون اکثر گلهایش را با پای چپ می‌زد، به چپ طلایی معروف گردید.

او به همراه برادر بزرگش اولین فروشگاه لوازم ورزشی ایران را به نام برادران جدی‌کار تأسیس نمود و با تربیت بدنی به همکاری پرداخت تا اینکه پس از سال‌ها تحمل بیماری آلزایمر به سال ۱۳۹۳ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست و روی دستان اهالی ورزش تشییع و در بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه