اتحادتان را در تمام زندگی حفظ کنید تا همیشه پایدار و سرافراز باشید.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » نمایندگان شورای اسلامی شهر » بهروز خاماچی ؛ تاریخ و جغرافیای شفاهی آذربایجان
3777 بازدید

بهروز خاماچی ؛ تاریخ و جغرافیای شفاهی آذربایجان

بهروز خاماچی

بهروز خاماچی ، نویسنده و پژوشگر تاریخ و جغرافیای آذربایجان شرقی ، متولد ۱۳۱۴ در محله « لیلاوا » ( شهناز ، شریعتی فعلی ) تبریز در یک خانواده آبرومند اقتصادی – مذهبی است.
در سال ۱۳۲۱ در دبستان جامی به مدیریت مرحوم میرزا ابراهیم آقا گلزار به تحصیل ابتدایی پرداخت و در سال ۱۳۲۷ وارد دبیرستان سعدی تبریز گشت . پس از پایان تحصیلات دوره ی اول ، بنا به عللی به شغل آزاد پرداخت و در سال ۱۳۴۰ دیپلم تجربی را در دوره ی شبانه دبیرستان هدف دریافت کرد . همان سال در دوره تربیت معلم یکساله ( کالج ) به تحصیل پرداخت.
در سال ۱۳۴۱ در رشته « تاریخ و جغرافیای » دانشگاه تبریز پذیرفته شد و به استخدام اداره فرهنگ حومه درآمد.
بهروز خاماچی خدمت آموزگاری را در روستای هراب سهندآباد انجام داد ، سپس با اخذ لیسانس از دانشگاه تبریز در دبیرستان های بستان آباد ، بناب ، مراغه ، گوکان ، آذرشهر و تبریز از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۵ به انجام وظیفه در رشته دبیری پرداخت و در تبریز در مراکز تربیت معلم ، دبیرستان امیرخیزی ، لقمان ، حوله لاله و تربیت بدنی خدمت کرد . در سال ۱۳۷۹ از دبیری دبیرستان های تبریز بازنشسته شده ، ولی تاکنون در مدارس غیرانتفاعی تدریس می کند . در کنار خدمت دبیری ، در سازمان صدا و سیمای مرکز تبریز به عنوان کارشناس فعالیت دارد و در مطبوعات محلی نیز به عنوان عضو هیئت تحریریه  فعالیت می کند.
وی عضو رسمی شورای اسلامی کلانشهر تبریز بوده و تاکنون ۳۲ جلد کتاب به قلم ایشان در مورد آذربایجان منتشر گردیده است.
از آثار وی که نقش عمده ای در نمایش هویت آذربایجان و تبریز دارد می توان به فرهنگ جغرافیای آذربایجان ، اوراق پراکنده از تاریخ تبریز ، قلعه‌های تاریخی آذربایجان ، تبریز از نگاه جهانگردان ، محلات تبریز اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه