اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » بهروز خاماچی ؛ پژوهشگر تاریخ و جغرافیای آذربایجان، نویسنده
2941 بازدید

بهروز خاماچی ؛ پژوهشگر تاریخ و جغرافیای آذربایجان، نویسنده

بهروز خاماچی

(۱۰ اردیبهشت ۱۳۱۴، تبریز ـ در قید حیات)

پژوهشگر تاریخ و جغرافیای آذربایجان، نویسنده

بهروز خاماچی

بهروز خاماچی در سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در محله لیلاوا به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، وارد دانشگاه تبریز شده در رشته تاریخ و جغرافیا به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی موفق به اخذ لیسانس گردید. همزمان تدریس در مدارس استان را آغاز کرد تا اینکه در سال ۱۳۷۸ هجری‌شمسی از خدمات دولتی بازنشسته شد.

از دیگر سوابق وی می‌توان به تدریس در مراکز تربیت معلم تبریز، عضویت در شورای اسلامی شهر تبریز، عضویت در انجمن حمایت از جذامیان، عضویت در نشریه‌های مختلف محلی و کارشناسی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی اشاره کرد.

همچنین لوح تقدیر سازمان یونسکو برای پژوهشگری در تاریخ و نشان پیشکسوت برتر ایران در رشته تاریخ در سال ۱۳۸۲ هجری‌شمسی از افتخاراتی است که ایشان برای تبریز به ارمغان آورده است.

خاماچی تألیفات متعددی در رابطه با آذربایجان و علی‌الخصوص تبریز دارد که از میان آنها می‌توان به بازار تبریز در گذر زمان، یادی از سرزمین آذربایجان، شگفتی‌های سبلان، سهند در گستره آذربایجان، اوراق پراکنده از تاریخ تبریز، شهر من تبریز، قلعه‌های تاریخی آذربایجان، تبریز از نگاه جهانگردان، آتش بر فراز تبریز، و فرهنگ جغرافیای آذربایجان‌شرقی اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه