هر اقدام بزرگ ابتدا محال به نظر می رسد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » بهروز حشمت ؛ مجسمه ساز
5016 بازدید

بهروز حشمت ؛ مجسمه ساز

بهروز حشمت متولد ۱۳۳۲ در تبریز است. 
بهروز حشمت
او کار مجسمه سازی را از اوایل سال ۱۳۵۰ آغاز کرده و نمایشگاهی از آثار خود در گالری های اصولی تبریز(۱۳۵۲-۵۴) و سیحون تهران (۱۳۵۳) تشکیل داد.
مجسمه ای از وی در سال ۱۳۵۳ در محل ورودی کارخانه ماشین سازی تبریز ، که آن زمان آنجا کار می کرد ، نصب شده و هنوز پا برجاست.
وی پس از آن که مجسمه آشیق را در سال  ۱۳۵۴ ساخت چون از طرف ساواک مورد سوء ظن قرار گرفته شده بود ناگزیر به ترک ایران شد. این مجسمه که از آثار معروف حشمت است ، سرنوشت چندان مطلوبی نداشته است.
مجسمه آشیقلار که به دمیر آشیق معروف است ، ابتدا در پارک شاهگلی تبریز به مدت ۲ ماه نصب شد ، اما آنطور که خود می گوید پس از دخالت ساواک این مجسمه از محل خود برداشته و به پشت حیاط موزه منتقل شد. این مجسمه بعد از حدود ۲۵ سال به محوطه نمایشگاه بین المللی تبریز برده شده و اکنون در آنجا پا برجاست.
بهروز حشمت پس از ترک اجباری ایران ، مقیم اتریش شد. او در اتریش تحصیلات خود را در رشته مجسمه سازی ادامه داد و با درجه کارشناسی ارشد از دانشگاه هنرهای وین فارغ التحصیل شد.
وی در طول سال ها اقامت در اتریش ، آثار خود را در نمایشگاههای جمعی و انفرادی بسیاری در این کشور و نقاط مختلف جهان به نمایش گذاشته و برخی از مجسمه هایش در چند شهر نصب شده اند.
وی نمایشگاه هایی در هلند ، فرانسه ، انگلستان ، بلغارستان ، آذربایجان ، رومانی ، گرجستان ، ایتالیا ، ترکیه و آلمان  داشته و آثاری از او در موزه هایی در اتریش و آلمان نگه داری می شوند.
بهروز حشمت تا کنون دو جایزه ” آنسوسمان ” و جایزه  اول بین المللی مجسمه سازی  ” گابرووا ” در بلغارستان را از آن خود کرده است.
برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه