نیکوترین عادت تفکر است و حکمت زاده تفکر.
خانه » اخبار مهم » گزارش » اولین موزه شهر در ایران ؛ حاصل تلاش های شبانه روزی رسول جدیدالاسلام
3715 بازدید

اولین موزه شهر در ایران ؛ حاصل تلاش های شبانه روزی رسول جدیدالاسلام

اولین موزه شهر در ایران

موزه شهر

سال تأسیس: ۱۳۸۶ هجری‌شمسی

توسط: شهرداری تبریز

مجری: رسول جدیدالاسلام

موزه شهر - رسول جدیدالاسلام

موزه شهر تبریز، موزه‌ای است که در طبقه زیرزمین ساختمان عمارت شهرداری تبریز واقع شده است. این موزه که به عنوان نخستین و تنها موزه تاریخ شهرداری‌های ایران مطرح است، پس از کشور چین، در ردیف اول موزه‌های شهرداری‌های جهان قرار دارد.

این موزه، در سال ۱۳۸۶ و همزمان با یکصدمین سالگرد تأسیس نخستین بلدیه (شهرداری) ایران در تبریز و در فضایی به مساحت ۸۰۰ متر مربع، با هزینه یک میلیارد و صد میلیون ریال راه اندازی شده است.

تالارهای این موزه عبارتند از:
تالار دوربین‌های قدیمی، تالار دفاع مقدس، سکه و اسکناس، چاپ و نشر، فرش، هنرهای معاصر، خط و خوشنویسی، تالار حکمت و …

تالار فرش: در این تالار، فرش‌ها و قالی‌هایی با قدمت ۱۱۰ سال به نمایش گذاشته شده‌اند. ۱۲ تخته فرش موجود در این مجموعه مربوط به فرش‌هایی است که از زمان تأسیس عمارت شهرداری تبریز تا سال ۱۳۲۰ به دستور ارفع‌الملک جلیلی بافته شده و به اتمام رسیده‌است.

تالار دوربین‌های قدیمی: در تالار دوربین‌ها، تاریخچه و روند تکوین و شکل‌گیری دوربین‌های نسل قدیم نشان داده شده‌است. بیشتر این دوربین‌ها توسط استاد محمدعلی جدیدالاسلام به این موزه اهدا شده‌اند.

تالار سکه و اسکناس: در این تالار می‌توان صدها سکه و اسکناس ایران و اکثر نقاط جهان، اعانه‌های ملی، ژتون، یادبودها اسکناس‌های نمونه؛ و … دید. این تالار قسمتی از مجموعه شخصی امین همتی می‌باشد که بصورت امانت برای دید عموم گذاشته شده است.

آثار و اشیاء: در این اشیاء، آثار و اسناد قدیمی مربوط به بلدیه تبریز، هدایای مقام‌ها و شخصیت‌های خارجی به شهرداران، کتب خطی و آثار هنری، اسناد اداری و مالی، جام‌های قهرمانی باشگاه شهرداری تبریز، چینی آلات، سفرنامه‌های نوشته شده دربارهٔ تبریز، تجهیزات، امکانات و اسناد مربوطه به شهر نخستین‌ها با همکاری شهرداری تبریز و برخی از شهروندان تبریزی جمع‌آوری و در معرض دید قرار گرفته‌است.

موزه شهر

موزه شهر

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه