آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خانه » مبلمان شهری » ایده های نوین شهری » اولین فرش سنگی جهان در میدان ایپک تبریز
4977 بازدید

اولین فرش سنگی جهان در میدان ایپک تبریز

اولین فرش سنگی جهان در میدان بزرگ ایپک تبریز با ۶۰۰ واحد تجاری

   فرش سنگی

طرح مرمت شهری و نوسازی و بهسازی محور تاریخی شهر تبریز با هدف احیاء محور تاریخی و فرهنگی ابریشم در هسته مرکزی شهر با اجرای پروژه‌های میدان ایپک، عتیق،پیرامون مسجد کبود، مجموعه صاحب‌الامر، در دهه اخیر با مشارکت شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و شهرداری تبریز و وزارت مسکن و شهرسازی و با جذب سرمایه‌های بخش خصوصی اجرا می‌گردد.
فضای شهری ایجاد شده در طرح میدان ایپک بالغ بر ۲۲۰۰۰ مترمربع است که مسجد تاریخی کریم‌خان، ایستگاه مرکزی مترو، ساختمان برج ابریشم و ساختمان‌های پیرامون میدان از عناصر شاخص آن است.
گفتنی است،پروژه بزرگ میدان ایپک تبریز در مساحتی به میزان شش هکتار و با زیر بنایی ساخت ۱۲۰ هزار متربع  شامل ۶۰۰ واحد تجاری  و ساخت ۲۸ هزار مترمربع پارکینگ نخستین نمونه فضای مدرن شهری به مفهوم میدان است که با اجرای آن علاوه بر تامین نیازهای فضایی عمومی در یکی از نقاط پرتراکم شهر و روان‌سازی حرکت پیاده و سواره به صورت یک طرح الگوی محرک توسعه نوسازی و بهسازی بافت فرسوده عمل می‌نماید.
نحوه اجرای این طرح از طریق مشارکت وزارت راه و شهرسازی و با جذب سرمایه‌های بخش خصوصی به عنوان یکی از شیوه‌های موفق اجرای پروژه‌های بزرگ شهری در بافت فرسوده مطرح است.
فرش سنگی

اولین فرش سنگی جهان در میدان ایپک تبریز(منصور سابق) اجرا شد. طرح این فرش سنگی از طرح یکی از فرش های تاریخی و نفیس تبریز با طرح باغی که مربوط به قرن ۱۱ خورشیدی بوده و در موزه فرش ایران نگهداری می شود، اقتباس شده است. ابعاد فرش ۴۲ متر در ۲۹ متر می باشد که با ۵۰۰ هزار قطعه ۵ سانتیمتر در ۵ سانتیمتر و در ۱۲ رنگ ساخته شده است.این میدان توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران ساخته می شود.

فرش سنگی

این فرش سنگی ۴۲ متر طول و ۲۹ متر عرض دارد و با استفاده از ۴۹۰۵۶۰ قطعه سنگ اجرا شده است. طرح این فرش مربوط به فرش نفیس و تاریخی با نقش معروف به طرح باغی و بافت آذربایجان است . قدمت این فرش به قرن ۱۱ هجری بر می‌گردد و قسمتی ازآن هم اکنون در موزه ملی فرش ایران نگهداری می‌شود
فرش سنگی
عملیات اجرایی پروژه فرش نفیس و تاریخی آذربایجان در ابعاد بزرگ و با مصالح ماندگار در محوطه حیاط اصلی پروژه میدان شهید بهشتی تبریز اردیبهشت ماه ۹۱آغاز شد  و هم اکنون شاهد تکمیل آن هستیم.

اقدامات تکمیلی میدان بزرگ ایپک:

۱-احداث فرش سنگی
۲-ایجاد فضای سبز و آبنما در وسط میدان
۳-احداث قسمتهای دسترسی به طبقات پائین میدان در دو ضلع شرقی و غربی
۴-مرمت و باز سازی مسجد تاریخی کریم خان
۵-نور پردازی بیرونی  ساختمانهای تکمیل شده
۶-احداث کافی شاپ و فست فود در محوطه زیر پل و داخل میدان
۷-تکمیل پارکینگ در دو طبقه
۸-تکمیل مرکز خرید برج ایپک و نصب بالابر ها و آسانسور
۹-احداث ایستگاه قطار شهری مرکز میدان
۱۰-خطاطی برجسته در ورودی برج ایپک
اجرای این فرش سنگی در این فضای مهم مرکز شهری علاوه بر افزایش غنای فرهنگی مجموعه، در معرفی میراث گرانقدر هنر فرش ایران نقش مهمی را ایفا خواهد کرد و به عنوان یکی از جاذبه‌های شاخص در هم‌پیوندی با سایرعناصر هسته مرکزی میدان موجب جذب شهروندان و گردشگران خواهد شد.
محور ابریشم مسیر عبوری راه تاریخی ابریشم از تبریز (مسیر ری- استانبول) است.
اجرای این فرش سنگی در ابتدای این مسیر ارتباط معنایی ویژه‌ای با آن برقرار نموده و به عنوان نمادی از کالاهای نفیس و ارزشمند ایران که سالیان سال از طریق این راه تاریخی به دورترین نقاط جهان راه یافته، در نقطه مرکزی میدان جلوه‌ی ویژه‌ای خواهد داشت.
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه