ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خانه » اخبار مهم » افتتاح اولین موزه کفش کشور
2770 بازدید

افتتاح اولین موزه کفش کشور

افتتاح اولین موزه کفش کشور در تبریز

نخستین موزه کفش کشور همزمان با جشن «تبریز، شهر جهانی بافت فرش» در این شهر افتتاح شد.

صبح روزسه‌شنبه ۱۴ مهرماه  1394 نخستین موزه کفش کشور با حضور معاون صنایع دستی کشور، شهردار تبریز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، رئیس اتحادیه کفاشان و سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز افتتاح شد.

سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز گفت: صنعت کفش در شهر تبریز قدمتی دیرینه دارد و کیفیت و زیبایی کفش چرم تبریز شهرتی جهانی دارد.

خلیلی ادامه داد: در همین راستا و برای معرفی ارزش و اهمیت کفش در سلامتی انسان، نخستین موزه کفش کشور در شهر اولین‌ها (تبریز)، همزمان با برگزاری جشن «تبریز، شهر جهانی بافت فرش » در موزه شهر و شهرداری توسط بهمن نامور مطلق و شهردار تبریز افتتاح شد.

وی با اشاره به قدمت این مجموعه ارزشمند بیان کرد: اشیاء موجود این موزه از انواع کفش‌های سنتی موجود در کشور جمع آوری شده است و در قسمتی دیگر از موزه تجهیزات و وسیله‌های ساخت کفش به نمایش گذاشته شده است و بخشی از آن به مجموعه شخصی خانم شعله خیابانی (نواده شیخ محمد خیابانی) اختصاص دارد.

وی همچنین گفت: در کل دنیا موزه اختصاصی کفش وجود دارد که شهر تبریز به دلیل داشتن قدمتی دیرینه در حوزه فرش، پتانسیل داشتن یک موزه اختصاصی کفش را هم دارد و از موزه‌های تخصصی کفش جهان می‌توان به موزه «باتا تورنتو»، موزه «رومنس» فرانسه، موزه «کلارک» و موزه «سرخپوستان ونکوور» اشاره کرد.

خلیلی یادآور شد: این مجموعه ارزشمند از ۲۰۰ جفت کفش تشکیل شده و از دوره‌های مختلف تاریخی و انواع کفش‌های اقوام همچون نمونه مشابه اولین کفش چرم در دنیا که ۵۵۰۰ سال قدمت دارد و از روستای "بیرق" در توابع تبریز به دست آمده است در این مجموعه وجود دارد و شهرداری تبریز قصد دارد با تجهیز این موزه، یکی از موزه‌های مردم شناسی تاثیرگذار در کشور را در این شهر داشته باشد و امید می‌رود این موزه محل رفت و آمد محققان اقوام و مردم شناسی باشد.

برچسب ها :

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. سلام و عرض ادب. پدر بزرگ بنده تعدادی قالب کفش های قدیمی در منزل داشتند و می خواستیم انها را به موزه اهدا کنی. ممنون میشوم شرایط را بفرمایید تا این مهم صورت گیرد برا ی بازدید همه.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه