کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » اصغر نوروزیان ؛ معلم، مؤلف، مترجم، از بنیانگذاران مدارس هدف
2308 بازدید

اصغر نوروزیان ؛ معلم، مؤلف، مترجم، از بنیانگذاران مدارس هدف

اصغر نوروزیان
(۱۵ فروردین ۱۲۹۵، تبریز ـ ۹ آبان ۱۳۹۱، تهران)
معلم، مؤلف، مترجم، از بنیانگذاران مدارس هدف

اصغر نوروزیان

اصغر نوروزیان به سال ۱۲۹۵ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. تحصیلات خود را تا دریافت دیپلم، در زادگاهش سپری کرد و در سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی جهت ادامه تحصیلات، به دانشسرای عالی تهران رفت و پس از مدت ۳ سال تحصیل در میان تمامی شاگردان دانشسرای‌عالی به‌عنوان شاگرد اول شناخته شده و مورد تجلیل قرار گرفت.
وی از سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی به نگارش و تألیف کتاب‌های درسی پرداخت و چندی بعد با همکاری گروهی از دوستان، اقدام به نوشتن یک دوره ۲۸ جلدی کتاب فیزیک و شیمی برای دبیرستان‌ها و دانشسراها نمود.
از دیگر کارهای ارزشمند ایشان می‌توان به تأسیس انجمن معلمان علوم تجربی و همچنین پایه‌ریزی مدارس هدف، اشاره کرد. یکی از بزرگ‌ترین خدمات احمد بیرشک (ریاضیدان، تقویم‌نگار، پژوهشگر و مدرسه‌دار نامدار ایران (۴ بهمن ۱۲۸۵ قوچان ـ ۱۴ فروردین ۱۳۸۱ تهران) ) به جامعه فرهنگی ایران، بنیان‌گذاری مدارس هدف بود که با کمک تنی چند از دوستانش در ۲ خرداد ۱۳۲۷ با سرمایه ۳۵ هزار تومان بنیان نهاده شد. هدف مخفف عبارات هنر، دانش و فرهنگ بود که تا زمان انحلال (۱۳۵۸ هجری‌شمسی) بیش از ۱۶ هزار دانش‌آموز دیپلم و دیپلمه را تربیت کرد.
کتاب‌های دیگر تألیف شده توسط وی را می‌توان با عناوین جدول لگاریتم و خطوط مثلثاتی ابتکاری، خودآموز فیزیک، و علم و زندگی اشاره نام برد.
سرانجام این معلم دلسوز و اندیشمند به سال ۱۳۹۱ هجری‌شمسی با عمری ۹۶ ساله که به تعلیم و تربیت سپری شده بود، در تهران دار فانی را وداع گفت و به سرای باقی شتافت و در قطعه نام‌آوران آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

برچسب ها :

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. مشهدی اسماعیل میابی از مردان سیاسی روستای میاب مرندمیباشد وی ازمجاهدین مشروطیت بود ازکتاب تاریخ کسروی متنی به شرح زیل آمده است
    یکی از این باشندگان ومجاهدان مشهدی اسماعیل میابی می بود که با اند بسیاری از تفنگ و بمب همراه دو تن دیگر به تبریز می آمد ، ودر میان راه با دست کسان شجاع نظام گرفتار گردید که به مرند برده به زندان انداختند و پس از دیرزمانی او را با شکنجه کشتند ،و بدینسان مرد دلیر جان خود را در راه آزادی از دست داد .از یک سو نیز برخی از بازرگانان قره باغی ، با انگیزش ستارخان ،به قفقاز رفته و تفنگ بسیار بار کرده با هر دشواری می بود به تبریز می رسانیدند ،و اینان اگرچه جز در پی بازرگانی خودشان نمی بودند ،چون به کار آزادیخواهان می خوردند ستارخان ارجشناسی و پشتیبانی از آنان دریغ نمی گفت و ستارخان برای مشهدی اسماعیل میابی که در راه وطن ومشروطه جانش را از دست داده بود مراسم یادبودی برگزار کرده بود روحش شاد

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه