عشق، فراموش كردن خود در وجود كسی است كه همیشه و در همه حال ما را به یاد دارد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » اصغر روفه‌گر حق ؛ پدر صنعت رفوگری فرش، استاد و مربی مرمت قالی
2619 بازدید

اصغر روفه‌گر حق ؛ پدر صنعت رفوگری فرش، استاد و مربی مرمت قالی

اصغر روفه‌گر حق
(۱۳۰۲ش، تبریز ـ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۹، تبریز)
پدر صنعت رفوگری فرش، استاد و مربی مرمت قالی

اصغر روفه‌گر حق

اصغر روفه‌گر حق در سال ۱۳۰۲ هجری‌شمسی در محله قالیچیلر به دنیا آمد. از کودکی در حجره پدرش که از اساتید حرفه رفو‌گری بود، مشغول به کار شد. در ابتدای کار به همراه برادرش برای تکمیل مهارت به کارگاه قالی‌بافی آلمانیها رفت و زندگی حرفه‌ای وی از همین جا آغاز شد به طوری که در سن ۹ سالگی استادکار قالی‌بافی گردید.
در آغاز به همراه پدرش در شرکت فرش تبریز مشغول شد تا اینکه در سن ۱۴ سالگی راهی بازار شده و مدت ۶ سال رفو‌گری و مرمت فرش را فراگرفت. همزمان با تکمیل مهارت، در تیمچه ملک کارگاه رفوگری دایر کرد و به مرمت فرش‌های منحصر بفرد و نفیس پرداخت.
وی با پشتکار و ممارست، توانست ابتکارات و خلاقیت‌های خاصی در ترمیم فرش به دست آورد. ابزارآلات جدیدی ابداع کرد و شیوه‌های نوینی در مرمت قالی خلق نمود. در این دوران بود که رفوگری بدون عیب وی باعث شد آوازه شهرتش از مرز بازار تاریخی تبریز نفوذ کرده و به دیگر شهرها و حتی کشورهای دنیا برسد.
با شیوه و سبکی که وی در مرمت فرش به کار می‌گرفت، هنرش مورد توجه دست‌اندرکاران قالی‌بافی قرار گرفت و در اندک زمانی کارگاه وی به آموزشگاهی تبدیل گردید و شاگردان بسیاری گردش جمع شدند.
استاد روفه‌گر در طول سالیان متمادی، به غیر از ابتکارات و خلاقیت‌هایی که داشت، در بین تجار فرش به استاد صاحب نام مرمت قالی معروف شد و کارهای خارق‌العاده‌ای انجام داد که بخشی از آثار ایشان زینت‌بخش موزه‌های کشور شد.
این هنرمند بزرگ که چند سال آخر عمر از ضعف چشم رنج می‌برد، در سال ۱۳۸۹ هجری‌شمسی چشم از جهان فروبست. پیکر ایشان پس از تشییع بر روی دوش هنردوستان، در قطعه هنرمندان وادی‌رحمت آرام گرفت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه