کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » اشرف الملوک امینی ؛ سیاستمدار، دختر مظفرالدین شاه قاجار
4051 بازدید

اشرف الملوک امینی ؛ سیاستمدار، دختر مظفرالدین شاه قاجار

اشرف الملوک امینی

(۱۲۶۲ش، تبریز ـ ۲۵ دی ۱۳۳۴، تهران)

سیاستمدار، دختر مظفرالدین شاه قاجار

اشرف الملوک امینی

شاهزاده اشرف الملوک امینی، معروف به فخرالدوله ، سال ۱۲۶۲ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. از سنین کودکی در مکتب‌خانه‌های شهر به تحصیل پرداخت.

وی در نوجوانی نامزد پسرخاله‌اش ـ دکتر محمد مصدق (۲۹ اردیبهشت ۱۲۵۸، تهران ـ ۱۴ اسفند ۱۳۴۵، تهران) ـ بود اما بعدها با محسن‌خان امین‌الدوله ازدواج کرد. او زنی با استعداد، کاردان و تیزهوش بود و ثروت بادآورده‌ای را از طریق پدر امین‌الدوله به دست آورد و با روابط سیاسی خود توانست اراضی لشت نشاء را به مالکیت قانونی خود تغییر دهد و بدین ترتیب پایه‌های فئودالیسم در حال زوال خاندان امین‌الدوله را تحکیم بخشید.

فخرالدوله با هوش اقتصادی خود، پس از جنگ جهانی دوم در شرکت‌های مدرن صنعتی، مقاطعه‌کاری و حمل‌ونقل سرمایه‌گذاری نمود و بعد از روی کار آمدن احمدشاه (برادرزاده‌اش)، نفوذ قابل توجهی در دربار پیدا کرد.

اشرف الملوک امینی با کمک وزیر دربار دست به توطئه‌ای علیه سیدضیاء زد و با توجه به اسناد برجای مانده، نقش مؤثری در این قضیه ایفا نمود. پشتکار و تیزهوشی وی به قدری بود که رضاشاه در یک محفل علنی گفته بود: «قاجار یک مرد و نیم داشته است. مردش فخرالدوله و نیم مردش آغامحمدخان بوده.»

سرانجام در سال ۱۳۳۴ هجری‌شمسی برگهای دفتر زندگی این زن رشید به اتمام رسید و پیکر بی‌جانش در آرامستان ابن بابوبه ری به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه