کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » اسماعیل حامدیزدان
1856 بازدید

اسماعیل حامدیزدان

اسماعیل حامدیزدان ؛ استاد سنتور و ردیفهای موسیقی ایرانی

اسماعیل حامدیزدان

اسماعیل حامدیزدان ۱۵بهمن ۱۳۲۸ در تبریز به دنیا آمد.
وی به خاطر علاقه ای که به موسیقی داشت، در سال ۱۳۴۱ وارد هنرستان موسیقی تبریز شد و زیر نظر دکتر داریوش ثقفی به فراگیری ساز سنتور پرداخت و ردیف های موسیقی ایرانی را نزد ایشان فرا گرفت.
سپس در سال ۱۳۴۵ برای ادامه ی تحصیل موسیقی به تهران عزیمت نمود و در هنرستان موسیقی ملی، از تعلیمات استاد فرامرز پایور و استاد محمد حیدری بهره مند گردید.
از سال ۱۳۴۵ به عنوان نوازنده سنتور با ارکستر هنرستان موسیقی تبریز همکاری نمود و در سالهای ۱۳۴۷،۱۳۴۶ و۱۳۴۸ در آزمون سراسری کشور و همچنین در سال ۱۳۴۹، در اردوی جهانی به کسب مقام و اخذ طلا نائل گردید.
استاد حامدیزدان از سال ۱۳۵۰ تا سال ۱۳۵۷ در هنرستان موسیقی تبریز، دانشسرای هنر تبریز، کارگاه کودکان و نوجوانان صدا و سیمای تبریز، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی صدا و سیما و مرکز آموزش آزاد موسیقی، مدرس سنتور بود.
وی علاوه بر تدریس در این موسسات هنری، عضو گروه موسیقی سنتی صدا و سیمای مرکز تبریز بود که از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷ فعالیت داشت.
از فعالیّت های هنری او در سالهای پس از انقلاب می توان به عضویت در گروه سرود و موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان (۱۳۶۱-۱۳۶۵)، شورای موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، هیئت موسیقی اولین آموزشگاه موسیقی در تبریز به نام “فارابی” و تدریس در آموزشگاه یاد شده (از سال۱۳۶۳) عضویت در هیئت مدیره ی انجمن موسیقی استان (از سال ۱۳۷۸) تشکیل کلاسهای انجمن موسیقی تبریز در مجتمع فرهنگی و هنری تبریز و تدریس در کلاسهای مذکور (۱۳۷۹-۱۳۸۴) اشاره کرد.
استاد حامدیزدان تحصیل کرده بازرگانی (رشته حسابرسی) می باشد که در سال ۱۳۵۰ به استخدام سازمان آب و منطقه ای آذربایجان شرقی در آمد و در سال ۱۳۷۳ از این سازمان بازنشسته شد.

*حسینی، سیدجواد. نگاهی به آموزش علمی موسیقی در تبریز؛ تاریخچه هنرستان موسیقی تبریز و دانشسرای هنر. (تبریز: آیدین، ۱۳۸۷).

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه