باورها و ارزش‌ها، بهترين راهنما و مشاور زندگي شما هستند.(آنتوني رابينز)
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » اسفندیار قره‌باغی ؛ آهنگساز، موسیقیدان، رهبر ارکستر و خواننده اپرای ایران
2996 بازدید

اسفندیار قره‌باغی ؛ آهنگساز، موسیقیدان، رهبر ارکستر و خواننده اپرای ایران

اسفندیار قره‌باغی
(۱ بهمن ۱۳۲۰، تبریز ـ در قید حیات)
آهنگساز، موسیقیدان، رهبر ارکستر و خواننده اپرای ایران

اسفندیار قره‌باغی

اسفندیار قره‌باغی ، روز اول بهمن ماه ۱۳۲۰ در محله نوبر، کوچه قره‌باغی‌لر متولد شد. سال‌های نخست دبستان را در تبریز طی نمود و سپس با خانواده به تهران عزیمت کرد و در آن‌جا ساکن شد تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۳۸ هجری‌شمسی به تبریز بازگشت و در هنرستان موسیقی تبریز، زیر نظر اساتید بزرگی چون عزیز شعبانی به فراگیری موسیقی پرداخت.
مدتی به‌عنوان معلم موسیقی به تدریس مشغول گردید و از طرف اپرای تهران به کشور ایتالیا فرستاده شد تا به تحصیلات خود ادامه دهد و پس از اخذ مدرک دکترا مجدداً به تهران برگشت و به اجرای موسیقی و آواز پرداخت.
اپرای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به مرکز سرود و آهنگ‌های انقلابی تبدیل گردید و این استاد موسیقی به‌عنوان مسئول آن مرکز، برگزیده شد.
وی به‌خاطر سرودهای ملی و میهنی که خوانده بود، جذب سازمان صدا و سیما شده و در مشاغل مختلف از قبیل مسئول واحد موسیقی، مسئول هماهنگی، سرپرست گروه کر و سرپرست موسیقی آذربایجانی مشغول به کار گردید. بخشی از ماحصل فعالیت وی در صدا و سیما، نزدیک به ۸۵۰ سرود در زمینه جنگ می‌باشد که توسط خود ایشان به دو زبان ترکی و فارسی نوشته، اجرا و رهبری شده است. از معروف‌ترین آنها می‌توان سرودهای زیر را برشمرد:
سمفونی ارس، سمفونی خلیج فارس، آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو، مرگ بر اسرائیل، پایان شیطان، سرود پیروزی، شب حادثه، زورق صبح، یاران مژده، طلوع ظفر، کلید پیروزی، کاروان صبح، فتح آخر، به سوی کعبه، برف، بهمن ای بهمن، و انقلابیمیز.
قره‌باغی در بیرون از محل کار به تدریس موسیقی از جمله آموزش پیانو، آواز، و صداسازی پرداخته و در جاهای مختلف، گروه‌های کر را رهبری کرده‌ و تاکنون حدود ده هزار آموزشیار را تربیت نموده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه