خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » احمد عالی ؛ عکاس و نقاش برجسته کشور
3764 بازدید

احمد عالی ؛ عکاس و نقاش برجسته کشور

احمد عالی
(۱۳۱۴ش، تبریز ـ در قید حیات)
عکاس و نقاش برجسته کشور

احمد عالی

احمد عالی به سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در خیابان حافظ متولد شد. در سن ۴ سالگی پدرش را از دست داد و تحت نظارت مادرش رشد و پرورش یافت. دوران ابتدایی را در مدرسه کمال سپری کرد و با وجود نظم و دقتی که در همه امور داشت، مهارت نهفته‌اش در نقاشی بروز یافت و سبب توجه ویژه اولیای مدرسه شد. به واسطه تشویق‌های مکرر اعتماد به‌نفس پیدا کرد و از این رو در دوران ابتدایی موفق شد از عکس‌ها کپی تهیه نماید که این امر حیرت همه را برانگیخت.
سال‌های دبیرستان آغاز آشنایی وی با رنگ روغن بود و همزمان به اساتید برجسته‌ای چون علی‌اکبر یاسمی و وارطان واهرامیان معطوف گردید و با اتمام کلاس سوم به تحصیل در رشته نقاشی در هنرستان هنرهای تجسمی مشغول گردید و مدت ۴ سال از عمرش را به فراگیری شیوه‌های نقاشی سپری کرد.
در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی با پایان یافتن دوران هنرستان در شرکت نساجی تهران به طراحی پارچه پرداخت و مدتی نیز در آتلیه رسام عرب‌زاده فعالیت نمود. چندی نگذشت که به‌عنوان طراح به استخدام وزارت کار و امور اجتماعی درآمد ضمن آنکه در مجلات هنری نیز فعالیت می‌کرد.
عالی، علاوه بر نقاشی در عکاسی نیز صاحب‌نظر و استاد بود و آثارش بیش از ۵۰ سال در گالری‌های شاخص کشور به نمایش درآمده است.
بخش دیگری از فعالیت‌های احمد عالی، آموزش عکاسی می‌باشد که از سال ۱۳۴۹ هجری‌شمسی در مدرسه عالی صدا و سیما آغاز شد.
وی نخستین عکاس پرتره نقاشان ایرانی است که مجموعه‌ای دیدنی گردآوری نموده که در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه