برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » پادشاهان » احمد شاه قاجار ؛ هفتمین و آخرین پادشاه سلسله قاجاریه
5911 بازدید

احمد شاه قاجار ؛ هفتمین و آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

احمد شاه قاجار
(۱۲ بهمن ۱۲۷۵، تبریز ـ ۸ اسفند ۱۳۰۸، فرانسه)
هفتمین و آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

احمد شاه

احمد شاه دومین پسر محمدعلی شاه قاجار به سال ۱۲۷۵ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. در سن ۱۰ سالگی با پدرش به تهران رفت و ۲ سال بعد در سن ۱۲ سالگی به تخت سلطنت ایران دست یافت و چون هنوز به سن قانونی نرسیده بود، از سران ایل قاجار برای حکومت ایران نائب‌السلطنه انتخاب کردند. ابتدا عضدالملک و سپس میرا ابوالقاسم ناصرالملک نیابت حکومت را برعهده گرفتند.
سلطان احمد در سن ۱۷ سالگی برای اولین بار ازدواج کرد و سپس ۴ بار دیگر بر سر سفره عقد نشست و صاحب ۵ همسر رسمی شد.
با تاجگذاری وی در سن ۱۸ سالگی، ناقوس کلیساهای اروپا آغاز جنگ جهانی اول را خبر دادند و احمد شاه به سرعت طی فرمانی، بی‌طرفی دولت ایران را در جنگ اعلام نمود. هنوز ۶ ماه از آغاز جنگ سپری نشده بود که سپاه عثمانی و روس، مرزهای ایران را مورد تجاوز قرار داده، وارد خاک این کشور شدند. در آذربایجان بین دوسپاه جنگ شدیدی اتفاق افتاد و شاه جوان در مدیریت آن ناتوان ماند و این بهانه خوبی برای مجلس بود. به‌طوری که در سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی، مجلس مؤسسان اصول چهارگانه را تغییر و سلطنت را به رضاخان میرپنج تفویض نمود.
بدین ترتیب احمد شاه از سلطنت خلع و راهی پاریس شد و حکومت ۱۵۳ ساله قاجاریه پایان یافت.
وی ۲ سال بعد به بیماری کلیه مبتلا شد و روز به روز بیماریش شدت گرفت و سرانجام در سن ۳۳ سالگی مغلوب بیماری شد و چشم از جهان فروبست. جنازهاش با تشییع رسمی به کربلا انتقال یافت و در کنار قبر امام حسین(ع) به خاک سپرده شد.

برچسب ها :

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. خوب شد سلسله قاجار لعنتی تموم شد..

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه