اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » نمایندگان مجلس شورای ملی » احمد بنی احمد ؛ سیاستمدار، نویسنده، پژوهشگر، نماینده مجلس شورای ملی
8213 بازدید

احمد بنی احمد ؛ سیاستمدار، نویسنده، پژوهشگر، نماینده مجلس شورای ملی

احمد بنی احمد

(۱۳۰۸ش، تبریز ـ ۱۳۸۲ش، تهران)

سیاستمدار، نویسنده، پژوهشگر، نماینده مجلس شورای ملی

احمد بنی احمد

احمد بنی احمد در سال ۱۳۰۸ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و عالی، در گروه نمایش تازه تأسیس پیشرو به ایفای نقش پرداخت و در سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی مدیریت باشگاه سازمان رهبری جوانان تبریز را برعهده گرفت.

سخنان بنی احمد پس از وقایع ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ تبریز با هواخواهی از مردم  به پا خواسته و به واسطه ارتباط تنگاتنگ با آیت‌اله شریعتمداری خریدار پیدا کرد و اعتماد مردم به سوی وی جلب شد و از این‌رو حزبی به نام اتحاد ملی برای آزادی را پایه‌ریزی کرد.

در سال ۱۳۵۷ هجری‌شمسی، موقع رفتن به ملاقات مهندس بازرگان ـ نخست وزیر وقت ـ توسط پاسداران کمیته دستگیر و به زندان قصر منتقل شد اما ۴ روز بعد از این رویداد، دادستان کشور به‌طور رسمی از وی عذرخواهی کرد و اذعان داشت هنوز مشخص نیست دستور بازداشت شما از جانب چه کسی صادر شده است و بدین ترتیب وی از زندان آزاد گردید.

بنی احمد یکی از چهره‌های سیاسی بود که به تازگی وارد مجلس رستاخیز شده و نمایندگی مردم تبریز را برعهده داشت و در بهمن‌ماه ۱۳۵۷ ایران را به مقصد اروپا ترک نمود.

اتهام وی همکاری با سازمان سیا بود و اعلام این اتهام، موجب شده بود وی دست به اعتصاب غذایی بزند و سرانجام در آبان‌ماه ۱۳۸۲ در تهران چشم از جهان فروبست.

بنی احمد تاریخ شاهنشاهی پهلوی را در ۲ جلد تدوین کرد که در آن شجره‌نامه خاندان پهلوی را بررسی نموده است.

برچسب ها :

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. احمد بنی احمد نماینده مجلس شورای ملی هیچوقت کتاب تاریخ شاهنشاهی ننوشته است. نویسنده این ۲ جلد احمد بنی احمد دیگیریست که به همین بهانه، خانه و کاشانه وی را مصادره کردند. در مورد اتهام جاسوس بودن این مرد شریف، سکوت اختیار میکنم. در ضمن ایشان در فرانسه فوت کردند و در حومه شهر پاریس دفن شدند.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه