هر روز، روزي است كه هست و هرگز در جهان روزهاي هم شكلي وجود نداشته است.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » احد حسینی ؛ نقاش، پیکر تراش، خالق مجسمه لبخند ژکوند
3243 بازدید

احد حسینی ؛ نقاش، پیکر تراش، خالق مجسمه لبخند ژکوند

احد حسینی

(۲۳ مرداد ۱۳۲۳، تبریز ـ در قید حیات)

نقاش، پیکر تراش، خالق مجسمه لبخند ژکوند

احد حسینی

احد حسینی به سال ۱۳۲۳ هجری‌شمسی در کوی کوزه‌گرخانه تبریز متولد شد. در سال ۱۳۳۶ هجری‌شمسی دوره ۶ ساله دبستان را به سختی تمام کرد و با اینکه علاقه‌ای به درس خواندن نداشت، به زور وارد دبیرستان شد. به سال ۱۳۴۲ هجری‌شمسی، در یک مسابقه‌ نقاشی میان دانش‌آموزان دبیرستان فردوسی برنده مسابقه شد و این رویداد سبب شد، استعداد خویش را در هنر کشف کند.

یک بار در کلاس، چهره دبیر علوم را نقاشی کرد و معلم نیم ساعت از کلاس را به ستایش از وی پرداخت و گفت زمانی او رافائل ـ رافائل سانتی، بزرگترین نقاش عهد رنسانس (۶ آوریل ۱۴۸۳م، اوربینو ـ ۶ آوریل ۱۵۲۰م، رم) ـ خواهد شد.

حسینی پس از پایان خدمت سربازی، به مجسمه‌سازی علاقه‌مند شد و با گل‌رس به ساختن نیم‌تنه‌های انیشتین، شوایتزر، راسل، بتهوون و روسو پرداخت. سپس به تهران رفت و در کارگاه پرویز تناولی سرگرم کار مجسمه‌سازی شد. مدتی به ایتالیا سفر نمود و به شهرهای رم و پروجا رفت و پس از آن وارد آکادمی هنرهای زیبا در شهر فلورانس شد. در آن زمان بود که مجسمه میکل‌آنژ را از مرمر تراشید و حیرت همه را برانگیخت.

استاد مسلم نقاشی و مجسمه‌سازی، در سال ۱۳۵۲ هجری‌شمسی به ایران بازگشت و در تبریز مجسمه‌های موجود در موزه آذربایجان را خلق کرد. مجدداً در سال ۱۳۶۳ هجری‌شمسی عازم خارج از کشور شد و به فرانسه رفت و مدت ۱۵ سال در شهر پاریس اقامت گزید. در پاریس با تلویزیون فرانسه همکاری کرد و ۶۰ صورتک از شخصیت‌های سیاسی، علمی، ورزشی و هنری فرانسه را ساخت.

پس از آنکه به ایران بازگشت در زادگاهش به خلق آثار گرانبهایی پرداخت که مجسمه قونقا از برجسته‌ترین آنها به شمار می‌رود.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه