عشق، فراموش كردن خود در وجود كسی است كه همیشه و در همه حال ما را به یاد دارد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » احد بهجت ؛ موسیقیدان، نویسنده، استاد برجسته جامعه شناسی
3570 بازدید

احد بهجت ؛ موسیقیدان، نویسنده، استاد برجسته جامعه شناسی

احد بهجت

(۱۳۱۷ش، تبریز ـ ۱۵ فروردین ۱۳۷۹، تبریز)

موسیقیدان، نویسنده، استاد برجسته جامعه‌شناسی

احد بهجت

احد بهجت در سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی در تبریز به‌دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و دانشسرای مقدماتی تبریز به معلمی مشغول شد و همزمان به تحصیل در رشته زبان انگلیسی دانشگاه تبریز پرداخت.

از سن ۲۳ سالگی به فراگیری ردیف، تصانیف، پیش‌درآمدها، چهارمضراب‌ها و رنگ‌ها نزد استاد ابوالحسن صبا مشغول شد و همزمان با تدریس موسیقی در هنرستان، به تحصیل جامعه‌شناسی در دانشگاه استانبول همت گمارد که در نتیجه به سال ۱۳۵۴ هجری‌شمسی موفق به اخذ دکترای جامعه‌شناسی شد و به ایران بازگشت.

پس از مراجعت به زادگاهش، تدریس جامعه‌شناسی در دانشگاه تبریز را در پیش گرفت و ضمن پذیرفتن مسئولیت مرکز حفظ و اشاعه موسیقی تبریز، به تشکیل گروهی با همکاری اساتید برجسته موسیقی موفق گردید.

این استاد مسلم موسیقی در سال ۱۳۶۳ هجری‌شمسی اولین آموزشگاه موسیقی را در تبریز به نام فارابی دایر کرد که در آن زمان به‌عنوان معتبرترین مرکز موسیقی شمال‌غرب کشور شناخته می‌شد.

وی علاوه بر تدریس موسیقی، در تألیف کتاب نیز دستی توانمند داشت و کتاب‌های ردیف میرزا عبداله به‌روایت نورعلی‌خان برومند، نغمه۱، نغمه۲، و شانزده قطعه برای سنتور را تدوین و عرضه نمود.

استاد بهجت، در سال ۱۳۷۹ به سن ۶۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه