به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » ابوالقاسم فیوضات ؛ ادیب، نویسنده، روزنامه‌نگار، مبتکر ایجاد نخستین کودکستان
2990 بازدید

ابوالقاسم فیوضات ؛ ادیب، نویسنده، روزنامه‌نگار، مبتکر ایجاد نخستین کودکستان

ابوالقاسم فیوضات
(۱۲۶۷ش، تبریز ـ ۳۱ شهریور ۱۳۴۹، تهران)
ادیب، نویسنده، روزنامه‌نگار، مبتکر ایجاد نخستین کودکستان

ابوالقاسم فیوضات

میرزا ابوالقاسم فیوضات به سال ۱۲۶۷ هجری‌شمسی در محله لیلاوا چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدائی خود را در مکتب‌خانه آن زمان طی کرد و سپس به شغل معلمی مشغول شد و چند سال بعد موفق شد مدرسه‌ای تأسیس نماید. در زمان جنگ جهانی اول، برای حفظ مدرسه و جان شاگردانش، مستقیماً تحت نظارت کنسولگری فرانسه قرار گرفت و نام مدرسه را از فیوضات به فرانکوپرسان تغییر داد که در سال ۱۲۹۱ هجری‌شمسی به‌عنوان اولین مدرسه دولتی معرفی شده و ماهیانه مبلغ ۲۰۰ تومان مقرری برای آن در نظر گرفته شد.
وی همچنین از هم‌فکران و هم‌رزمان شیخ محمد خیابانی بود و در صف اول آزادیخواهان قرار داشت و روزنامه تجدّد را منتشر می‌کرد. در دوره چهارم انتخابات مجلس شورای ملی، از طرف مردم تبریز به نمایندگی انتخاب شد و پس از پایان دوره حضور در مجلس، با سمت ریاست فرهنگ آذربایجان به تبریز بازگشت.
گفتنی است در زمان ریاست وی در اداره فرهنگ، نخستین مرکز نگهداری از کودکان قبل از سن تعلیم در تبریز با ایده وی و به دست جبار باغچه بان تأسیس شد.
فیوضات به زبان‌های فرانسوی و عربی تسلط داشت و در نگارش کتاب دستی توانمند داشت. از تألیفاتش می‌توان به اصول تدریس الفباء ذهنی، فیزیک جدید، هندسه متوسطه، و رساله مبحث نور اشاره کرد.
این ادیب نامدار به سال ۱۳۴۹ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه