شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » ابوالقاسم جوان ؛ بنیانگذار سازمان آزادی ایران، مؤسس روزنامه اختر آذربایجان
4266 بازدید

ابوالقاسم جوان ؛ بنیانگذار سازمان آزادی ایران، مؤسس روزنامه اختر آذربایجان

ابوالقاسم جوان

(۱۲۷۹ش، تبریز ـ ۷ تیر ۱۳۵۱، تبریز)

بنیانگذار سازمان آزادی ایران، مؤسس روزنامه اختر آذربایجان

ابوالقاسم جوان

ابوالقاسم جوان در سال ۱۲۷۹ هجری‌شمسی در نزدیکی میدان کاه فروشان به دنیا آمد. دوران کودکی وی با انقلاب مشروطیت ایران و ناآرامی‌های تبریز همزمان بود اما با این وجود وارد مکتب‌خانه شد ولی به دلیل فقر شدید، پس از یادگیری خواندن و نوشتن، درس و مکتب را رها کرد و به قالی‌بافی روی آورد تا امرار معاش نماید. جدیت و تلاش وی باعث شد تا در سال ۱۳۰۱ هجری‌شمسی کارگاه قالب‌بافی احداث کند و این زمانی بود که فقط ۲۲ سال سن داشت. و جالب اینکه تاکنون این کارگاه به کار خود ادامه می‌دهد.

در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی با اشغال خاک ایران توسط متفقین و حضور قوای روسی در تبریز، بالغ بر ۱۰ نفر از سربازان پیاده این شهر توسط روس‌ها به شهادت رسیدند و چند روز جنازه آنها بر روی زمین باقی ماند تا اینکه ابوالقاسم جوان با چند تن از دوستانش اجساد آنها را به خاک سپرد و با این کار حرکت سیاسی وی آغاز گردید.

در این سال‌ها همواره درگیر مسائل و تنشهای اجتماع بود که با روی کار آمدن فرقه دموکرات در آذربایجان، به همراه خانواده راهی تهران شد و بعد از انحلال فرقه به تبریز بازگشت.

منزل وی در تبریز طی یک سال حاکمیت فرقه دموکرات، به‌عنوان سربازخانه قوای فرقه مورد استفاده قرار گرفت و کارگاه قالی‌بافی نیز مصادره شد.

از سال ۱۳۲۵ هجری‌شمسی با دربار ارتباط برقرار نمود و از طرفداران سرسخت رژیم پهلوی در تبریز شد و ۸ سال بعد سازمان آزادی ایران را برای مبارزه با کمونیسم تأسیس نمود و به همراه فرزند بزرگش، روزنامه اختر آذربایجان را انتشار داد.

جوان فردی خیرخواه بود و اقدامات عام‌المنفعه زیادی انجام داد و ضمن اهدای ۵۴ تخته قالی به مساجد تبریز، چندین بار به شهرداری کمک مالی کرد تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۵۱ هجری‌شمسی درگذشت و در آرامستان وادی‌السلام قم به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه