در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » ابوالفتح والاتبار ؛ چندین دوره وزیر و استاندار، نماینده مجالس شورای ملی و سنا
2976 بازدید

ابوالفتح والاتبار ؛ چندین دوره وزیر و استاندار، نماینده مجالس شورای ملی و سنا

ابوالفتح والاتبار
(۱۲۵۲ش، تبریز ـ ۷ مهر ۱۳۳۷، تهران)
منشی ولیعهد، چندین دوره وزیر و استاندار، نماینده مجالس شورای ملی و سنا

ابوالفتح والاتبار

ابوالفتح والاتبار معروف به حشمت‌الدوله به سال ۱۲۵۲ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پدرش میرزا ابوتراب وکیل‌الملک از رجال و اعیان تبریز بود و در دربار مظفرالدین میرزا از صاحب منصبان به شمار می‌رفت.
در ۵ سالگی تحت تربیت معلم خصوصی قرار گرفت و ادبیات فارسی، زبان فرانسه، خط و آئین نگارش را به خوبی فراگرفت به طوری که در سن ۱۰ سالگی منشی و محرر ولیعهد شد و در مدت کوتاهی به‌عنوان مستوفی اول در جمع کارکنان محمدعلی میرزا مشغول به کار گردید.
وی در ۱۸ سالگی به‌عنوان منشی‌باشی ولیعهد انتخاب شد و در سال ۱۲۷۲ هجری‌شمسی لقب ثقه‌الدوله گرفت. ۲ سال بعد با به سلطنت رسیدن مظفرالدین شاه، رئیس دفتر مخصوص و مهردار محمدعلی میرزا ولیعهد شده، لقب وکیل‌الملک را تصاحب نمود.
ابوالفتح‌خان تا سال ۱۲۸۵ هجری‌شمسی که محمدعلی میرزا به سلطنت رسید، در تبریز بود تا اینکه به تهران رفت و در دربار صاحب منصب شد و القابی چون امیرتومان، سردار، و حشمت‌الدوله را از آن خود کرد اما با خلع شاه، از امور دربار کنار رفت.
در سال ۱۲۹۵ هجری‌شمسی در کابینه وثوق‌الدوله به وزارت جنگ رسید و ۳ سال بعد سکان وزارت امور خارجه را در دست گرفت تا اینکه بعد از سال ۱۳۰۶ هجری‌شمسی استانداری کرمان و آذربایجان را عهده‌دار شد.
والاتبار از سال ۱۳۲۸ هجری‌شمسی در دوره‌های اول و دوم مجلس سنا به‌عنوان سناتور حضور داشت و سرانجام در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه