افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » شهرداران » ابوالحسن اقبال آذر ؛ بنیانگذار مکتب تبریز در موسیقی، شهردار تبریز
3667 بازدید

ابوالحسن اقبال آذر ؛ بنیانگذار مکتب تبریز در موسیقی، شهردار تبریز

ابوالحسن اقبال آذر

(۱۲۵۲ش، قزوین ـ ۱۳ اسفند ۱۳۴۹، تبریز)

موسیقیدان، بنیانگذار مکتب تبریز در موسیقی، شهردار تبریز

ابوالحسن اقبال آذر

ابوالحسن اقبال آذر معروف به اقبال‌السلطان، سال ۱۲۵۲ هجری‌شمسی در اطراف قزوین به دنیا آمد. از سن ۱۰ سالگی تعذیه‌خوانی را آغاز کرد و با قرآن کریم، گلستان و بوستان سعدی آشنا شد.

وی در جوانی همسرش را از دست داد و چون صاحب روحی لطیف و حساس بود، مجبور به ترک دیار شد و بدین ترتیب تبریز را برای سکونت انتخاب کرد. وقتی در تبریز ولیعهد صدای او را شنید، حیرت زده شد و دستور داد تا اقامت وی را برای همیشه در این شهر مهیا نمایند.

صدای بی‌نظیر وی باعث شد به‌عنوان فراش مخصوص خلوتخانه ولیعهد انتخاب و مدتی بعد پیشخدمت مخصوص ولیعهد شود.

با شکل‌گیری انقلاب مشروطه، به جمع آزادیخواهان پیوست اما به زور گرفتار صمدخان شجاع‌الدوله گردید. پس از برافتادن شجاع‌الدوله، مدتی در تهران با درویش‌خان مراوده کرد و در موسیقی علی‌الخصوص در آواز به درجه بسیار بالایی دست یافت.

اقبال آذر در سال ۱۳۲۲ هجری‌شمسی، به سمت شهردار تبریز منصوب شد و بعد از آن به ریاست شعبه موسیقی اداره هنرهای ظریفه دست یافت و با دایر نمودن کلاس موسیقی به تدریس آواز ایرانی پرداخت و در نهایت به سال ۱۳۴۹ هجری‌شمسی در تبریز چشم از جهان فروبست و در آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه