گنج هائی که در قلب هستند ، قابل سرقت نیستند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » ابوالحسن‌خان نیساری ؛ حاکم زنجان، کرمانشاه، خوی و سلماس، رئیس شهربانی تبریز
3123 بازدید

ابوالحسن‌خان نیساری ؛ حاکم زنجان، کرمانشاه، خوی و سلماس، رئیس شهربانی تبریز

ابوالحسن‌خان نیساری
(۱۲۵۶ش، تبریز ـ ۲۰ فروردین ۱۳۳۲، تهران)
حاکم زنجان، کرمانشاه، خوی و سلماس، رئیس شهربانی تبریز

ابوالحسن‌خان نیساری

ابوالحسن‌خان نیساری معروف به امیرحشمت و ملقب به سعیدالممالک، سال ۱۲۵۶ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد.
وی در دوران پیش از جنبش مشروطه، سال‌ها ریاست ایلات قراجه‌داغ را برعهده داشت و از سن ۳۶ سالگی وارد دستگاه دولتی شد و در ابتدای کار حکومت خوی و سلماس را برعهده گرفت و با صدور فرمان مشروطیت به جمع مشروطه‌خواهان پیوست.
در سال ۱۲۹۰ هجری‌شمسی با ورود روس‌ها به تبریز، با ثقه‌الاسلام شهید همراه شد و ضمن پوشیدن کفن، در برابر روس‌ها ایستادگی نمود و مدت ۴ روز فرماندهی در نبرد بی‌امانی را با روس‌ها تجربه کرد اما به صلاحدید ثقه‌الاسلام با عده‌ای از مبارزان نظیر یکانی و امیرخیزی به عثمانی مهاجرت نمود. از آنجا که خانه وی سنگر دفاعی شده بود، روس‌ها به غارت آن پرداخته و سپس با دینامیت ساختمان آن را منفجر کردند.
وی با آغاز جنگ جهانی اول به ایران بازگشت و حکومت زنجان را پذیرفت و چند سال بعد حاکم کرمانشاه شد تا اینکه به تهران احضار و تحت نظر نظمیه قرار گرفت و سرانجام در روزهای آغازین سال ۱۳۳۲ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست و با احترام در آرامستان ظهیرالدوله تهران به خاک سپرده شد.
این مجاهد نستوه به ستارخان ثانی شهرت داشت اما با این حال و با وجود خدمات ارزشمندش، چنانکه شایسته‌اش بود شناخته نشده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه