مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ (کوروش کبیر)
خانه » هنر » خط » اساتید خوشنویسی » ابراهیم بخت شکوهی ؛ استاد مسلم خوشنویسی
3537 بازدید

ابراهیم بخت شکوهی ؛ استاد مسلم خوشنویسی

ابراهیم بخت شکوهی

(۱۳۲۰ش، تبریز ـ ۳ شهریور ۱۳۸۵، تبریز)

استاد مسلم خوشنویسی

بخت شکوهی

ابراهیم بخت شکوهی در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی در محله امیرخیز به دنیا آمد. از کودکی و قبل از ورود به مدرسه، قلم در دست گرفته و تقلید خوشنویسی کرد. در مدرسه نیز زیرنظر حسین هریسی فنون خط را فراگرفت.

پس از پایان تحصیلات به امر مقدس معلمی مشغول شد و همزمان در محضر اساتید برجسته‌ای چون رسام و امیرخانی به فراگیری خط پرداخت و به گفته صاحب‌نظران، خطوط نستعلیق، نسخ، ثلث، رقعه، شکسته نستعلیق و شکسته تحریری را در حد بالایی تحریر کرد و در ایران مقام اول خوشنویسی را کسب نمود و به درجه عالی در خوشنویسی دست یافت.

وی در سال ۱۳۵۷ هجری‌شمسی توانست برای اولین بار در تبریز کلاس خوشنویسی تشکیل داده و به علاقمندان این هنر، خط بیاموزد. از سال ۱۳۶۶ هجری شمسی به مدت ۱۰ سال ریاست انجمن خوشنویسان تبریز را برعهده گرفت.

بخت شکوهی علاوه بر ۳۰ سال حضور ارزشمند در مدارس تبریز در کسوت معلمی، آثار گرانبهایی از ایشان در منبت‌کاری و کنده‌کاری روی چوب، سنگ مرمر، چینی و گچ برجای مانده است. همچنین تحریر ترجمه نهج‌البلاغه و تحریر فرمان حضرت علی(ع) به جناب مالک اشتر از آثار ممتاز ایشان به شمار می‌رود.

استاد مسلم خوشنویسی سرانجام در سال ۱۳۸۵ هجری‌شمسی با زبان روزه، در اثر سانحه تصادف، دار فانی را وداع گفت و در قطعه هنرمندان آرامستان وادی‌رحمت به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه