ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » ابراهیم آبادی ، کارگردان و هنرپیشه سینما ، تلویزیون و تئاتر
4423 بازدید

ابراهیم آبادی ، کارگردان و هنرپیشه سینما ، تلویزیون و تئاتر

ابراهیم آبادی

(۲۴ مرداد ۱۳۱۳، تبریز ـ در قید حیات)

کارگردان تئاتر، هنرپیشه سینما و تلویزیون

ابراهیم آبادی

ابراهیم آبادی از بازیگران سرشناس سینمای ایران با کارنامه‌ای درخشان در هنر سینما،  مرداد ماه ۱۳۱۳ در محله کوچه‌باغ تبریز به دنیا آمد.

پس از اتمام تحصیلات ابتدایی راهی تهران شد و به تحصیل خود ادامه داد. در دوران دبیرستان علاقه‌اش به هنر نمایش شکوفا گردید تا اینکه سرانجام در کلاس‌های تئاتر هنرهای زیبای کشور که به‌وسیله مربیان خارجی برای تربیت مربیان تئاتر در مدارس تشکیل می‌شد، پذیرفته شد.

آنجا زیر نظر اساتیدی همچون علی‌اصغر گرمسیری و هوشنگ سارنگ دوره را با موفقیت به پایان رسانید و سپس برای ادامه تحصیل به شهر پراگ در کشور چکسلواکی رفت.

وی بعد از ۵ سال به‌عنوان کارگردان و بازیگر تئاتر از آکادمی هنرهای دراماتیک فارغ‌التحصیل گردید و پس از ۱۴ سال به ایران بازگشت و در اداره برنامه‌های تئاتر و خانه نمایش در سمت کارشناس ارشد و کارگردان تئاتر استخدام شد.

آبادی مدت ۱۶ سال در شهرهای تبریز، ارومیه و گرگان فعالیت‌های هنری انجام داد و اقدام به برپایی کلاس‌ها و گروه‌های تئاتر نمود که نزدیک به ۶۰ نمایشنامه برپا گردید.

از جمله فیلمهایی که وی به نقش آفرینی در آنها پرداخته است، می‌توان به فیلمهای دیوار، توکیو بدون توقف، مومیایی۳، بدلکاران، می‌خواهم زنده بمانم، همه دختران من، تماس شیطانی، مرد ناتمام، آپارتمان شماره۱۳، دزد عروسک‌ها، گراند سینما، بایکوت، زنگ‌ها و زائر خلف اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه