سعی کنید اشتباهات دیگران را ببخشید، حس انتقام انرژی منفی دارد.
خانه » تاریخ » دیرینه » ویژگیهای تبریز » تبریز، شهر آجیل و خشکبار ممتاز
5280 بازدید

تبریز، شهر آجیل و خشکبار ممتاز

آجیل و خشکبار ، بخشی از شناسنامه تبریز

تبریز سوغاتی های فراوان و متنوعی دارد که یکی از آنها آجیل مخصوص تبریز است که از دیرباز شهرت جهانی دارد و از مرغوب ترین خشکبار تولید می شده است.
مردم آذربایجان به بهانه هر عید و جشن پای آجیل را به خانه های خود باز می کنند و با آجیل از میهمانان خود پذیرای می نمایند. در چهارشنبه آخر سال نیز بنا بر سنت قدیمی ها آجیل مخصوص این شب را با هنرمندی تمام و به طرز زیبایی تزیین کرده و به همراه هدایایی به خانه تازه عروس خانواده می فرستند.
آجیل و خشکبار

آجیل تبریز انواع مختلفی دارد که از آن جمله می توان به آجیل چهار مغز، آجیل شب یلدا و آجیل عید نوروز و … اشاره کرد. آجیل چهار مغز تبریز که معروفترین آجیل های مخصوص تبریز است و شامل بادام هندی، بادام کاغذی، پسته و بادام بو داده می باشد. این محصول از بهترین و با قدمت ترین آجیل فروش های تبریز تهیه می شود.
اکثر اجزای آجیل از جمله بادام، نخودچی، کشمش، گردو، فندق و انواع تخمه از قبیل تخم کدو، تخم آفتابگردان و تخم هندوانه در آذربایجان کشت شده و به عمل می آیند. در تمام نقاط آذربایجان انگور و کشمش به صورت فراوان کشت و تولید می شود و تنها جز آجیل که بومی این استان نیست پسته است که آن را نیز از بهترین و مرغوبترین نوع پسته موجود در بازار تهیه می کنند زیرا تبریزی ها تمام سعی خود را می کنند تا هم چنان حسن شهرت و اعتبار آجیل تبریز را کاملا حفظ کنند.
تولید و فرآوری انواع آجیل و خشکبار در تبریز به هر دو صورت صنعتی و سنتی صورت می گیرد که صادرات سالیانه به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار باعث رونق اقتصادی آذربایجان شرقی در این بخش شده است.
گفتنی است آجیل ها سرشار از آنتی اکسیدان ها، پروتئین و مواد معدنی بوده و مغزها یکی از مهمترین منابع غنی سلنیوم اند که وجود آن ها برای تامین سلامت و ایمنی بدن ضروری است. برخی آجیل ها همچنین خواص ضد سرطانی دارند.

برچسب ها : ,
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه